Popularne atrakcje Warmii i Mazur

Teren Warmii i Mazur częstokrotnie nazywamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednak jest on bardziej bogatszy w jeziora, aniżeli sugeruje to jego przydomek. Na obszarze Warmii i Mazur doliczono się mniej więcej 2000 jezior. Ich charakterystyczne położenie, zróżnicowana linia brzegowa i otoczenie niepowtarzalnej przyrody sprawiły, że utworzono tu kompleksowo zaopatrzony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie warto poświęcić dziesięć dni. Zaznaczyć warto fakt, że w regionie mieści się największe polskie jezioro: Śniardwy.

domek nad jeziorem mazury
Napisał: evoonia
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
W trakcie podróży kajakiem będziemy płynąć nie wyłącznie przez jeziora, lecz też przez rozliczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi wyjątkowo przeróżne systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy też szlak na rzekach Ukta czy Wel. Rejon Warmii i Mazur jest także prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków oraz wędkarzy.

Kolejne teksty

Gdzie najlepiej nocować w Zakopanem?

Tatry, Chochołowska
Napisał: czajoslaw
Na podstawie danych z: www.sxc.hu
Ostatnimi czasy Karkonosze stały się strasznie lubiane wśród naszych wschodnich sąsiadów. Góry są chętnie odwiedzanew okresie letnim, kiedy temperatura jest odpowiednia do długich, wyżynnych wycieczek – marszy do Karpacza i głębiej w Tatry, do innych miejsc. Zimową porą za to Szklarska Poręba jest odwiedzana przez miłośników białego szaleństwa z całej Polski i z zagranicy. A co z okresem pomiędzy pogodnym lipcem i sierpniem a zimowym mrozem? Tatry jesienią to wspaniała propozycja na krótki wypad. Polecam ci, żebyś już teraz zarezerwował sobie porządne noclegi w Karpaczu.


Mazury i Warmia przyciągają nie jedynie amatorów sportów wodnych, ale też sympatyków narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Kolosalnym walorem Krainy Tysiąca Jezior poza zróżnicowanej sieci wodnej są plusy przyrodniczo - krajobrazowe. Znajduje się tu różnorodna flora i fauna, jak również rozległe kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i fragment Puszczy Romnickiej. O rzadkości tutejszej przyrody świadczy fakt, że w regionie warmińsko – mazurskim zrobiono najogromniejszy w Polsce teren strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj 102 rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych oraz ponad 2200 pomników przyrody. Fani świata zwierząt muszą obowiązkowo zwiedzić dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się farma jeleniowatych gwarantująca zwierzętom warunki przybliżone do dziewiczych. Przebywają tu jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie Przewalskiego. W Kadzidłowie z kolei mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również wiele ptactwa.

Stolicą województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Określany jest częstokroć „miastem na jeziorach”, bowiem w jego granicach administracyjnych leży 15 jezior. Do najistotniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się koronnym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Krainy Tysiąca Jezior znajduje się sporo innych wspaniałych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważa się Mikołajki. Niejedną osobę, która odpoczywa w Mikołajkach, oczarowują zaciszne uliczki obsadzone domkami rybackimi a także marina. Życie towarzyskie toczy się tu przede wszystkim na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są urządzane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to jednakże jedyne miejsce, gdzie odbywają się cudowne, letnie festiwale muzyczne. Należy udać się też do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” a także na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.