Popularne atrakcje Warmii i Mazur

Teren Warmii i Mazur częstokrotnie nazywamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednak jest on bardziej bogatszy w jeziora, aniżeli sugeruje to jego przydomek. Na obszarze Warmii i Mazur doliczono się mniej więcej 2000 jezior. Ich charakterystyczne położenie, zróżnicowana linia brzegowa i otoczenie niepowtarzalnej przyrody sprawiły, że utworzono tu kompleksowo zaopatrzony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie warto poświęcić dziesięć dni. Zaznaczyć warto fakt, że w regionie mieści się największe polskie jezioro: Śniardwy.

Jezioro, Mazury
Napisał: evoonia
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
W trakcie podróży kajakiem będziemy płynąć nie wyłącznie przez jeziora, lecz też przez rozliczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi wyjątkowo przeróżne systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy też szlak na rzekach Ukta czy Wel. Rejon Warmii i Mazur jest także prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków oraz wędkarzy.

Kolejne teksty

Dąbki – urokliwe i unikalne miejsce nad Morzem Bałtyckim

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ile w kraju można odnaleźć wspaniałych miejsc, w których można przyjemnie spędzić urlop. Z pewnością zaliczają się do nich Dąbki – pełne czaru uzdrowisko położone zarówno nad Bałtykiem, jak też jeziorem Bukowo.


Mazury i Warmia przyciągają nie jedynie amatorów sportów wodnych, ale też sympatyków narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Kolosalnym walorem Krainy Tysiąca Jezior poza zróżnicowanej sieci wodnej są plusy przyrodniczo - krajobrazowe. Znajduje się tu różnorodna flora i fauna, jak również rozległe kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i fragment Puszczy Romnickiej. O rzadkości tutejszej przyrody świadczy fakt, że w regionie warmińsko – mazurskim zrobiono najogromniejszy w Polsce teren strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj 102 rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych oraz ponad 2200 pomników przyrody. Fani świata zwierząt muszą obowiązkowo zwiedzić dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się farma jeleniowatych gwarantująca zwierzętom warunki przybliżone do dziewiczych. Przebywają tu jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie (sprawdź co oferuje stadnina koni) Przewalskiego. W Kadzidłowie z kolei mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również wiele ptactwa.

Stolicą województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Określany jest częstokroć „miastem na jeziorach”, bowiem w jego granicach administracyjnych leży 15 jezior. Do najistotniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się koronnym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Krainy Tysiąca Jezior znajduje się sporo innych wspaniałych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważa się Mikołajki. Niejedną osobę, która odpoczywa w Mikołajkach, oczarowują zaciszne uliczki obsadzone domkami rybackimi a także marina.

Jeżeli chcesz przeczytać coś rzeczywiście bardzo przydatnego, sprawdź treść (http://www.touchofart.eu/rozchwytywani/) tej strony a z pewnością nie będziesz żałować.

Życie towarzyskie toczy się tu przede wszystkim na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są urządzane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to jednakże jedyne miejsce, gdzie odbywają się cudowne, letnie festiwale muzyczne. Należy udać się też do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” a także na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W regionie warmińsko - mazurskim swą obecność silnie zaznaczyli Krzyżacy, zostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte odwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Bardzo dużą atrakcją historyczną są też grunwaldzkie pola, gdzie w 1914 r. wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, zdobyły widowiskowe zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, piętnastego lipca organizowana jest tutaj inscenizacja wielkiej batalii, na którą przybywają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy widzów. Entuzjastów dziejów Drugiej Wojny Światowej z pewnością zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie położony jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Krainy Wielkich Jezior jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, nazywane Częstochową Północy. Warto także zwiedzić klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego rodzaju wyznania w Polsce.

***
Kompletną ofertę na urlop 2015 na Mazurach można znaleźć w serwisie albo klikając na niżej znajdujące się linki:
- domki Mazurach
- kwatery mazury
- agroturystyka Mazury
19/09/21, 07:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.