Jakie monety opłaca się zbierać?

Numizmatyka to jedno z najbardziej znanych jak też rozpowszechnionych na szeroką skalę, hobby na globie. Gromadzenie monet jest pasjonujące , mimo to dla wielu ludzi to inwestycja, która po latach zwróci się i to z nawiązką.


Trzeba tylko mieć pojęcie, jakiego rodzaju monety opłaci się kolekcjonować, zaś których korzystniej wystrzegać się, bowiem nie przedstawiają sobą z goła żadnej wartości.
skup starych monet
Napisał: Derek Hatfield
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Numizmatycy świetnie wiedzą, które monety zbierać a także zdają sobie sprawę z faktu, że ich zamiłowanie jest dosyć kosztowne. Unikatowe monety, które można dostać na bazarach, aukcjach, czy też w antykwariatach i na jarmarkach staroci, przedstawiać mogą sobą ogromną wartość, ale musimy to wiedzieć, ażeby wyselekcjonować je z gremia bezwartościowych monet. Jeśli nie masz pojęcia jaką wartość prezentuje twa kolekcja, odwiedź skup starych monet. Tam specjalista wyceni twe monety.


Monety można podzielić na kilka kategorii i niekiedy ciężko zdecydować się, jakiego rodzaju monety będziemy zbierać. Najczęściej, numizmaty dzielą się na obiegowe, kolekcjonerskie i okolicznościowe. Trzeba przy tym podkreślić, że monety okolicznościowe są wybijane na specjalną okazję, przykładowo z okazji rocznicy odzyskania suwerenności. Monet tych nie ma zbyt wiele, co już automatycznie powiększa ich wartość, nawet z chwilą wypuszczenia na rynek. Wchodzą one w skład monet kolekcjonerskich, a do ich stworzenia wykorzystywane jest srebro albo złoto. Obiegowe monety natomiast są wybijane przez mennice w każdym państwie w bardzo dużych nakładach oraz posiadają one przede wszystkim płatniczą funkcję.
Z kolei monety kolekcjonerskie edytowane są w niewielkim nakładzie, który maksymalnie wynosi kilkanaście tysięcy sztuk. Są one wysoce pożądane przez wszystkich numizmatyków, z tej przyczyny też osiągają dużą wartość na wolnym rynku.
18/11/29, 07:41
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.