O jakich kwestiach należy pamiętać, gdy projektujemy ubrania dla wojska? Jakie czynniki mogą na to wpływać?

Mimo coraz większego nasycenia różnego rodzaju nowymi środkami wykrywania, kamuflaż chroniący sprzęt i żołnierzy przed wzrokiem przeciwnika nadal jest niesamowicie popularny. Świadczą o tym z pewnością stale rozpisywane konkursy na nowe wzory do maskowania i wysokobudżetowe projekty badawcze, które są przeprowadzane jednocześnie przez armie, jak i przedsiębiorstwa prywatne. Wybór odzieży kamuflażowej to z pewnością przedmiot wielu dyskusji na forach graczy ASG, jak również miłośników outdooru. Zaś wśród toczonych sporów argumenty całkiem merytoryczne przeplatają się z indywidualnymi gustami oraz modą.
militaria
Napisał: http://www.sxc.hu
Na podstawie danych z: http://www.sxc.hu
W jaki sposób więc kupić najlepszy sprzęt w czasach, gdy militaria są bardzo popularne - ? W działaniu ludzkiego wzroku, można wyróżnić dwa procesy, są to widzenie przestrzenne jak również widzenie centralne. To pierwsze jest jakby systemem nawigacyjny, który dostaliśmy w darze od natury.

Jego podstawową rolę jest danie nam informacji, w jakim miejscu można coś znaleźć.

Kiedy uznasz, że warto byłoby zgłębić inny aspekt omawianej kwestii, kliknij tu i przeczytaj jeszcze więcej szczegółów w tekście (https://www.naferie.pl/blog).

Informacje te biorą się najczęściej spoza obszaru przestrzeni, na którym skupiamy nasz wzrok oraz myśli. Widzenie takie daje możliwość na przykład dosyć bezpiecznie chodzić po chodniku, mimo że jesteśmy zajęci inną czynnością, przykładowo pisaniem mejla. Widzenie centralne to cały szereg identyfikacji, która polega na umiejscowieniu przedmiotów, na jakie zwracamy uwagę, w przestrzeni naszej pamięci, albo wyrażając się ogólniej - intelektu.


Kolejne teksty

Świetna muzyka na ślub – Wrocław

Panna młoda, pin up girl
Napisał: Izabela Sekuła JakMotyle.pl
Na podstawie danych z: abcslubu.pl
Z pewnością sporo osób ma świadomość, iż muzyka towarzyszy nam właściwie od początku istnienia. Nieraz pełniła bardzo istotne funkcje w chwilach kluczowych dla człowieka – jest to wyraźne w utworach muzyki dawnej, pieśniach ludowych i psalmach religijnych. Muzyka jest poznawana w większości kultur już od dziecka. Z tego powodu zdecydowanie nie może jej zabraknąć na tak istotnych uroczystościach, jak wesele.


broń
Napisał: Program Executive Office Soldier
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
To powoduje, że nasz mózg jest w stanie określić, z czym dokładnie mamy do czynienia. Działa to w ten sposób, iż w dużym tłumie naszą uwagę będzie zwracał czerwony kolor (jest to patrzenie przestrzenne), ale jesteśmy w stanie określić, iż jest to czapka (czytaj dalej czapka świętego mikołaja) albo kaptur. Te właśnie typy widzenia dają nam nowego rodzaju możliwości dla projektowania kamuflażowych obrazów.

Dla widzenia przestrzennego najistotniejsze czynniki, które dają skuteczność, to ruch, wielkość przedmiotu czy kontrastowość na tle innych elementów przestrzeni. Kamuflaż, który dokładnie temu służy, określamy mianem mimetycznego. Najmniej skomplikowaną jego formą będzie umundurowanie wykonane z tkaniny o jednolitej barwie, jaka jest uśrednieniem panującej w określonej przestrzeni palety kolorów. O tym w związku z tym powinni pamiętać projektanci, lecz również w innych sytuacjach, kiedy dajmy na to projektowane są narzędzia wielofunkcyjne - porównaj narzędzia wielofunkcyjne.
20/01/15, 07:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.