Kopalnia odkrywkowa Krobia – z jakiego powodu wywołała poważny protest lokalnych mieszkańców?

Polskie kopalnie są miejscami pracy dla faktycznie dużej liczby górników, z kolei pozyskiwany w nich węgiel jest niezbędny Polakom, chociażby do ogrzewania ich domów. Złoża węgla, jakie są dostępne w kraju czekają na wydobycie, tym samym dość często powstają nowe kopalnie. Przykładem może być na przykład kopalnia węgla brunatnego, której powstanie jest w planach na terenie gminy Krobia. Niestety, te plany wywołały protesty okolicznej ludności. Z jakiego względu?


Mining machine
Napisał: Marco Hamersma
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Najistotniejszym powodem jest obawa mieszkańców o jakość ich życia po powstaniu kopalni. Co najważniejsze, jako zagrożenie wskazują oni oddziaływanie na środowisko naturalne, a w związku z tym, również na zdrowie ludzi. Co więcej, dużo osób martwi się losami tamtejszego rolnictwa, które jest jedną z najistotniejszych działalności zarobkowych w regionie. Powstał specjalny serwis internetowy prowadzony przez osoby protestujące przeciwko powstaniu tego rodzaju kopalni, na którym zamieszczane są opracowania wskazujące na ewentualne niebezpieczeństwa oraz artykuły specjalistów. Czytaj na ten temat więcej: Stopkopalni.pl/kopalnia-odkrywkowa/.

Ponadto, prowadzone jest też konto na portalu społecznościowym Facebook, przy pomocy którego protestujący planują dotrzeć do możliwie jak najszerszego grona osób. Naturalnie, inwestorzy odpierają stawiane zarzuty wskazując, że na pozostałych terenach, na których pracują kopalnie odkrywkowe rolnictwo w dalszym ciągu znakomicie prosperuje. Na dodatek, kiedy wydobycie jest zakończone, lokalne obszary są rekultywowane. Na obszarze kopalni mają zostać wykorzystane wszystkie nowoczesne urządzenia, których zadaniem jest zmniejszenie pylenia, na przykład zraszacze. Zobacz: www.stopkopalni.pl/.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.