Dawniej graffiti uważano za wandalizm - teraz tworzy się je nierzadko na zamówienie

Z tradycji graffiti powstały murale. Oba typy tworzenia jednakże są różne. Murale są najczęściej stosunkowo dużych rozmiarów oraz tworzone na zlecenie, więc przy zezwoleniu właściciela domu.
http://ideamo.pl/
Napisał: Garry Knight
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Dodatkowo przedstawiają często obraz, który dla większości odbiorców będzie jasny. Graffiti zatem zwykle jest mniejsze, przedstawia znaki oraz symbole dla wtajemniczonych i najczęściej wciąż jest zabronione.


Malowanie murali w obecnych latach jest szalenie modne (murale artystyczne w miastach). Niejeden artysta przyznaje się do swe murale i szczyci się nimi. Pragnie swoim muralem (ideamo.pl/) dać jakiś ważny przekaż. Murale stosunkowo często ustosunkowują się do problemów cywilizacyjnych obecnego wieku - toteż krytykują politykę lub zbytni materializm. Bywają jednak murale zabawne, które mają za zadanie wywołać śmiech na twarzy albo zdziwienie. Dziś murale stosuje się regularnie jako artystyczną promocję.


W obecnym świecie murale są na tyle modne, że w dużych miastach organizowane są regularnie przejażdżki śladami popularnych murali. Malowanie artystyczne ma wzięcie, dlatego niejednokrotnie ich autorzy to w niektórych sferach znane oraz szanowane osobowości (http://www.ideamo.pl/un-portfolio/ilustracje/). Nie uważa ich się za wandali, a za artystów, co pozwala mi malować spokojnie i z rozmachem. Niejednokrotnie murale są ogromne - są widoczne przykładowo na murze bocznej kamienicy i zajmują kilka pięter.


1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.