Opublikowanie własnej powieści: w jaki sposób można to zrobić?

przez | 3 lutego 2022
O wydaniu własnej książki marzy wcale niemało osób. Rzecz jasna zanim książka trafi do drukarni musi zostać napisana, zrecenzowana, a dopiero później przesłana do wydawnictwa, które być może zainteresuje się tym, aby ją wydać. Droga do opublikowania napisanej przez siebie książki jest więc naprawdę długa. Jak przez nią przebrnąć?

Napisanie książki do dopiero pierwszy krok do jej opublikowania. Jeżeli mamy już gotowy maszynopis swojej książki trzeba ją oddać do recenzji. Osobą, która ma dokonać recenzji może zostać ktoś spośród naszej rodziny lub przyjaciół. Pozytywna recenzja książki sprawi, że coraz częściej zaczniemy sobie stawiać pytanie: gdzie wydać książkę? Odpowiedź na nurtujące autorów pytanie gdzie wydać książkę nie jest jednak jednoznaczna. Do wyboru są duże wydawnictwa, ale też wydawnictwa niewielkie, w których koszt wydrukowania książki będziemy musieli wziąć na siebie. Jeżeli więc zamierzamy chociaż odrobinę zaoszczędzić na kosztach przeniesienia książki na papier możemy zastanowić się, czy nie korzystniejszym rozwiązaniem będzie self publishing. Tłumacząc self publishing na obowiązujący w naszym kraju język można użyć zwrotu „samowydawanie” – kliknij tutaj. W wielkim skrócie oznacza to, że książkę wydamy samodzielnie bez konieczności przesyłania stworzonej przez siebie książki do wydawnictwa.

książka

Autor: The Orl
Źródło: http://www.flickr.com

Samomydawanie rozmaitych książek cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością na całym świecie. Rozpoczynający swoją przygodę z publikowaniem autorzy decydują się na samowydawanie napisanych przez siebie książek w najróżniejszej, nie tylko w tradycyjnej formie książki na papierze – dowiedź się więcej. Równie często decydują się oni na wydanie własnego e-booka. Wydawanie własnych e -booków cieszy się wielką popularnością w zasadzie z jednego, bardzo ważnego powodu: jest po prostu zdecydowanie tańsze niż samowydanie książki (https://ksiazkitanie.pl/) w klasycznym, wydaniu na papierze.

Decydując się na samowydawanie książki, od nas tylko zależy, w jakiej ilości egzemplarzy zdecydujemy się ją wydać. Równie dobrze możemy wydać jedynie trzy tomiki, które sprezentujemy znajomym, jak i dwa tysiące egzemplarzy. Pytanie tylko, czy wydanie tak dużej ilości egzemplarzy nie będzie pozbawione sensu? Gdzieś przecież trzeba będzie je sprzedać, a z tym możemy mieć już naprawdę spory problem. Może więc jednak wydanie książki rozsądniej przekazać przygotowanemu do tego wydawnictwu?