Kopalnia odkrywkowa Krobia – z jakiego powodu wywołała poważny protest lokalnych mieszkańców?

przez | 8 lipca 2021
Polskie kopalnie są miejscami pracy dla faktycznie dużej liczby górników, z kolei pozyskiwany w nich węgiel jest niezbędny Polakom, chociażby do ogrzewania ich domów. Złoża węgla, jakie są dostępne w kraju czekają na wydobycie, tym samym dość często powstają nowe kopalnie. Przykładem może być na przykład kopalnia węgla brunatnego, której powstanie jest w planach na terenie gminy Krobia. Niestety, te plany wywołały protesty okolicznej ludności. Z jakiego względu?

Mining machine

Autor: Marco Hamersma
Źródło: http://www.flickr.com

Najistotniejszym powodem jest obawa mieszkańców o jakość ich życia po powstaniu kopalni. Co najważniejsze, jako zagrożenie wskazują oni oddziaływanie na środowisko naturalne, a w związku z tym, również na zdrowie (zobacz stłuczka szklana) ludzi. Co więcej, dużo osób martwi się losami tamtejszego rolnictwa, które jest jedną z najistotniejszych działalności zarobkowych w regionie. Powstał specjalny serwis internetowy prowadzony przez osoby protestujące przeciwko powstaniu tego rodzaju kopalni, na którym zamieszczane są opracowania wskazujące na ewentualne niebezpieczeństwa oraz artykuły specjalistów. Czytaj na ten temat więcej: prowadzone jest też konto na portalu społecznościowym Facebook, przy pomocy którego protestujący planują dotrzeć do możliwie jak najszerszego grona osób. Naturalnie, inwestorzy odpierają stawiane zarzuty wskazując, że na pozostałych terenach, na których pracują kopalnie odkrywkowe rolnictwo w dalszym ciągu znakomicie prosperuje. Na dodatek, kiedy wydobycie jest zakończone, lokalne obszary są rekultywowane. Na obszarze kopalni mają zostać wykorzystane wszystkie nowoczesne urządzenia, których zadaniem jest zmniejszenie pylenia, na przykład zraszacze.

W prezentowanym na tej stronie tekście są fascynujące informacje, ale zobacz także, co jest w źródle (http://mcrsklep.pl/). Bez wahania zwyczajnie go kliknij!

Zobacz: .

kopalnia odkrywkowa

Autor: Drakt Kranre
Źródło: http://www.flickr.com

Tym sposobem, pył będzie pojawiał się w zasadzie jedynie na terenie wydobycia. Mieszkańcy jednak wskazują, że praca kopalni może doprowadzić nawet do przesiedlenia mieszkańców 22 wsi. Osoby te będą zmuszone opuścić swoją ziemię oraz domy. Kopalnia będzie jednakże oznaczała z drugiej strony zapewnienie kolejnych miejsc w pracy, co w warunkach polskiego bezrobocia ma ogromne znaczenie. Podsumowując – protest mieszkańców przeciwko powstaniu kopalni odkrywkowej zatacza dużo szersze kręgi. Obie strony mają oczywiście własne racje, ponieważ funkcjonowanie kopalni będzie niosło za sobą wiele korzyści. Końcowa decyzja z kolei należy do odpowiednich władz, jakie są zmuszone porównać wszystkie wady i zalety.