Wyjątkowość nadmorskiego wybrzeża – wypraw się na wydmy i słodkie jeziora do Rowów

przez | 25 czerwca 2022
Szukasz cichej, niedostępnej dla wielkiej masy wycieczkowiczów miejscowości nad polskim morzem? Najlepiej z dala od miast, dziką przyrodą (parki narodowe), trasami spacerowymi? Rowy domki już na ciebie czekają, to jedno z ciekawszych miejsc na polskim wybrzeżu. Szukając większego kurortu ze scenerią morze-jeziora zatrzymamy się w Łebie.

Wybrzeże Bałtyku

Autor: Maciej Kasprzyk
Źródło: http://www.flickr.com
Rowy to unikatowa wieś pod wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, do której kieruje z głębie kraju jedyna duża droga. Rowy domki otoczone są wodą i nieruszoną naturą z wszystkich stron. Z praktycznie każdego miejsca miejscowości nad wybrzeże Bałtyku mamy kilkanaście minut spacerkiem. Niewiele dalej leży duży zbiornik słodkowodny – przybrzeżne jezioro Gardno. Niedaleko Rowów jest połączone z akwenem rzeką.

Czy analizowana kwestia żywo Cię zajęła? Jeśli tak, to kliknij ten odnośnik, a tam zobaczmy także podobne teksty.

Cała wioska ciągnie się wzdłuż długiej i prostej plaży, a wędrując w stronę wschodnią zobaczymy wyjątkowy na skalę krajową Słowiński Park Narodowy z wydmami.

Rowy domki letniskowe to również świetny punkt wyjścia dla ruchliwych turystów. Na mapie szlaków rowerowych widnieją jako jedna z miejscowości w której możemy rozpocząć rajd. Terenowcy i informatory turystyczne sugerują, nawet proszą o zwiedzanie rowerem (dostępnym także w wypożyczalniach) z jednego ważnego powodu. Okolica pełne piasków i wydm powoduje, że nie wszystkie miejsca będą dostępne dla mobilnych samochodowo. Kolejnym argumentem za dwoma kołkami, napędzanymi siłą ludzkich nóg, jest większa bliskość natury – auto zawsze ogranicza pole widzenia wojażera.

Jeśli szukasz tej samej scenerii, ale z większym ośrodkiem wybierz się na kwatery Łeba (zarezerwuj – ruszajwpolske.pl/miasta/leba/noclegi/27,index.html). Będą one lepszą bazą wypadową do innych miasteczek na naszym nadbrzeżu (częściej widnieje jako miejsce docelowe lub przystanek). Łeba jest miasteczkiem otulonym wodami i lasami- na wschodzie i zachodzie jeziorami przybrzeżnymi, od północy akwenem morskim. Również doprowadza turystów tu jedyna większa droga.

Dla wycieczkowiczów, którzy pragną wyzwania nie ma rzeczy nie do zrobienia. Obie miejscowości, bliskie żywiołowi wodnemu i pełne lasów pobliskiego Parku Narodowego stanowią dobry przystanek dla tych, którzy decydują się na przemarsz pieszy polskim wybrzeżem. W Rowach i Łebie będą mogli się zatrzymać, tutejsze domy letniskowe, kwatery, a nawet pensjonaty czekają na żądnych przygód turystów przez cały rok.