Rodzaje instrumentów

przez | 8 lipca 2021
Muzyka ogrywa bardzo ważną rolę w życiu ludzi. Słyszy się ją codziennie w wielu różnych miejscach, w domu, sklepach czy firmach. Od setek lat utwory muzyczne były wyrazem kultu religijnego lub pełniły funkcję rozrywkową, a wraz z upływem czasu zaczęto tworzyć coraz bardziej skomplikowane i zróżnicowane utwory muzyczne.

Gra na bongosach

Autor: Tim Blair
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wiele lat zmieniały się również muzyczne instrumenty, to znaczy urządzenia zrobione przez człowieka i używane do wydawania dźwięków. Już przed setkami lat ludzie używali najróżniejszych konstrukcji z drewna, za pomocą których tworzyli dźwięki, czy to podczas obrzędów religijnych, czy w czasie zabawy i rozrywki.

Kolejnej wieki przyniosły coraz większą różnorodność instrumentów, zaczął się też pojawiać rozdział na różne ich rodziny, to znaczy dęte, perkusyjne i strunowe. We wszystkich tych rodzinach można dodatkowo rozróżnić sporo różnych typów instrumentów, które się odróżniają wielkością i metodą wydawania muzyki. Przed kilkoma dekadami, po wynalezieniu układów elektronicznych zaczął się pojawiać następny rodzaj instrumentów, w nich z kolei do wytwarzania dźwięku włączone zostały różne elektroniczne podzespoły. W ten sposób zaczęła się rodzić era muzyki elektronicznej.

W dzisiejszych czasach najróżniejsze syntezatory są bardzo popularne zarówno w gronie zawodowych muzyków, jak również pośród amatorów amatorskiego grania. Zaawansowane modele posiadają mnóstwo różnych ustawień oraz funkcji, i potrafią w doskonały sposób odtwarzać kilkadziesiąt przeróżnych instrumentów. Typowe markowe syntezatory wymagają sporej przestrzeni, oprócz tego są dość drogie i wymagają odpowiedniego traktowania. Dobre pianino czy fortepian może kosztować niekiedy kilkanaście tysięcy złotych, ale w tej cenie otrzymuje rewelacyjny instrument muzyczny. Ale naprawdę porządny, najwyższej klasy syntezator to niewielka część kosztów zakupu tradycyjnego instrumentu, a przecież możliwości posiada dużo większe, dlatego też jest chętnie wykorzystywany przez muzyków w wielu muzycznych zespołach. W większości takich zespołów niezwykle ważne są również instrumenty perkusyjne (doskonałe instrumenty w przystępnych cenach: popularne instrumenty bongosy), jakich głównym zadaniem jest tworzenie rytmu. Wśród nich są również takie, jakie mogą być używane w pojedynkę, zalicza się do nich cajony, na których się siedzi w czasie grania, oraz bongosy, czyli dwa połączone ze sobą bębenki wywodzące się z dalekiej Kuby.