Z jakiej przyczyny warto postawić na agroturystykę?

przez | 13 stycznia 2022
Turystyka opisywana jest jako pewne zjawisko przemieszczania się ludzi między pewnymi punktami i podejmowana jest dobrowolnie w celu zmiany stylu życia oraz środowiska, w jakim się żyje. Aktywność turystyczna jest podejmowana zamierzeniu wypoczynkowym, zawodowym, zdrowotnym oraz innym, nie może jednak trwać dłużej niż rok poza miejscem zamieszkania. Jednakże wyjazdy mające przeważnie na celu zarobkową aktywność nie wliczają się do turystyki.

polana

Autor: teresatrimm
Źródło: http://www.flickr.com
Rozróżniamy bardzo wiele różnorodnych rodzajów turystyki. Jeden z nich to turystyka zdrowotna. Podejmuje się ją w celu powrotu do zdrowia po niedawno przebytej chorobie, zmiany klimatu żeby spędzić czas wolne chwiledaleko od zanieczyszczonego, miejskiego powietrza oraz spędzenia trochę czasu w naturalnym, zdrowym otoczeniu przyrody, brania różnego rodzaju kąpieli bogatych w minerały lub też wybierania się na masaże i rehabilitacje które powinny przyspieszyć powrót do zdrowia klienta. Sanatoria i uzdrowiska takie jak Kudowa lub Polanica Zdrój to klasyczne miejsca kierowane do uczestników turystyki zdrowotnej.

Kolejnym rodzajem jest turystyka wypoczynkowa, która ma na celu odrzucenie wszystkich obowiązków i odprężanie się, na przykład za sprawą kąpania się w morzu, spędzania wiele czasu na leżaku i radowania się wolnymi chwilami, próbowania miejscowych posiłków oraz często picia dużych ilości różnych typów alkoholu. Jeszcze inną, naprawdę pasjonującą odmianą turystyki jest tak zwana agroturystyka. Zależnie od tego, w jaki sposób rozbudowane będzie dane gospodarstwo agroturystyczne oraz na jak dużo pozwolą jego posiadacze, agroturystyka oferuje noclegi w wiejskich domach, chałupach a niekiedy nawet i stodołach przebudowanych nieco aby zaspokoić gości (więcej: Kudowa Zdrój pensjonaty).

Dodatkowo, bardzo ważnym elementem tej odmiany turystyki jest jedzenie (pizza gdańsk) lokalnych potraw w dużej mierze złożonych z własnych, wyhodowanych przez gospodarza produktów oraz wypróbowanie typowego, wiejskiego życia. Ci bardziej pomysłowi i życzliwi właściciele pozwalają swoim gościom na branie udziału w dojeniu krów, gromadzeniu jaj w kurniku, obcinaniu wełny z owiec i karmieniu świń. Chętnie korzystają z pomocy w trakcie pracy na polu czy też zbieraniu owoców w ogródku.

Agroturystyka to doskonały pomysł na biznes, łączący ciężką pracę z nauką i przyjemnościami, będąc w tym samym czasie swego rodzaju powrotem do korzeni i bardzo dobrym przypomnieniem tego, czym zajmowali się nasi przodkowie.