Jak znaleźć ćwiczenia na gitarę?

przez | 9 lipca 2021
Młodzi adepci gitary nierzadko zastanawiają się nad tym, od czego rozpocząć naukę i na jakich utworach najlepiej będą mieli możliwość nauczenia się porządnej gry. Akurat tak się składa, że nie jest to takie oczywiste, ponieważ nauka konkretnych utworów albo ich części jest tylko jakimś etapem w nauce. Ugranie sprawnie jakiegoś fragmentu utworu może naturalnie być niezmiernie inspirujące jednak należy pamiętać również o tym, że naprawdę ważną rzeczą jest także praca nad sprawnością techniczną oraz umiejętnym poznawaniu teorii muzyki.

na koncercie Red Hot Chilli Peppers

Autor: Julie Vazquez
Źródło: http://www.flickr.com
Jedynie w ten sposób możemy w pełni nauczyć się grać i czerpać z tego przyjemność, która dodatkowo będzie ciągłą edukacją i poszerzaniem swojej wiedzy na temat muzyki oraz o graniu na samej gitarze. Nie zapominajmy, że aby ugrać znakomicie jakąś piosenkę musimy posiadać faktycznie dużo lepsze zdolności techniczne. Jedynie wtedy będziemy mogli świetnie zabrzmieć, jeśli za piosenką, którą wykonujemy kryć się będzie moc wynikająca wewnętrznego luzu.

koncert rockowy

Autor: Lunchbox LP
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście należy od czegoś zacząć. Dobrze jest połączyć praktykę techniczną z nauką teorii i realizowaniem wszystkiego podczas nauki konkretnych solówek. Dobór piosenek pośród początkujących gitarzystów elektrycznych powinien być dostosowany do poziomu, na jakim się znajdujemy, jednak bez wątpienia warto wybrać takie zespoły, które posiadają u siebie partie proste jak podstawowe riffy i bardziej wymagające solówki, abyśmy mieli za czym gonić. Bardzo często zaczyna się naukę od legendarnych kapel rockowych, takich jak Metallica, czy Guns and Roses, gdzie Slash czy Kirk Hammet grają znakomite rockowe sola, a poza tym znajdziemy tam mnóstwo dość prostych riffów i motywów.

Innym bandem, o którym należy pamiętać przy doborze swojego pierwszego repertuaru jest Red Hot Chili Peppers czy nieco już zapomniany Rage Against The Machine. Utwory tych zespołów są często oparte na zapętlających się motywach, które należą do wyjątkowo trudnych a poza tym gitarzyści tacy jak Slash, Kirk Hammet grają sola, których nauka trwa na początku miesiącami. W przypadku takiego zespołu jak Red Hot Chili Peppers mamy z kolei sporą liczbę prostych motywów popartą często typowym graniem akordowym, co dobre będzie na sam początek w uczeniu się pierwszych utworów.