Jakie monety opłaca się zbierać?

przez | 17 grudnia 2021
Numizmatyka to jedno z najbardziej znanych jak też rozpowszechnionych na szeroką skalę, hobby na globie. Gromadzenie monet jest pasjonujące , mimo to dla wielu ludzi to inwestycja, która po latach zwróci się i to z nawiązką.
Trzeba tylko mieć pojęcie, jakiego rodzaju monety opłaci się kolekcjonować, zaś których korzystniej wystrzegać się, bowiem nie przedstawiają sobą z goła żadnej wartości.

skup starych monet

Autor: Derek Hatfield
Źródło: http://www.flickr.com
Numizmatycy świetnie wiedzą, które monety zbierać a także zdają sobie sprawę z faktu, że ich zamiłowanie jest dosyć kosztowne. Unikatowe monety, które można dostać na bazarach, aukcjach, czy też w antykwariatach i na jarmarkach staroci, przedstawiać mogą sobą ogromną wartość, ale musimy to wiedzieć, ażeby wyselekcjonować je z gremia bezwartościowych monet. Jeśli nie masz pojęcia jaką wartość prezentuje twa kolekcja, odwiedź skup (AiS – skup sztuki współczesnej warszawa) starych monet. Tam specjalista wyceni twe monety.
Monety można podzielić na kilka kategorii i niekiedy ciężko zdecydować się, jakiego rodzaju monety będziemy zbierać. Najczęściej, numizmaty dzielą się na obiegowe, kolekcjonerskie i okolicznościowe. Trzeba przy tym podkreślić, że monety okolicznościowe są wybijane na specjalną okazję, przykładowo z okazji rocznicy odzyskania suwerenności. Monet tych nie ma zbyt wiele, co już automatycznie powiększa ich wartość, nawet z chwilą wypuszczenia na rynek. Wchodzą one w skład monet kolekcjonerskich, a do ich stworzenia wykorzystywane jest srebro albo złoto. Obiegowe monety natomiast są wybijane przez mennice w każdym państwie w bardzo dużych nakładach oraz posiadają one przede wszystkim płatniczą funkcję.

Z kolei monety kolekcjonerskie edytowane są w niewielkim nakładzie, który maksymalnie wynosi kilkanaście tysięcy sztuk. Są one wysoce pożądane przez wszystkich numizmatyków, z tej przyczyny też osiągają dużą wartość na wolnym rynku.